SPF záznamy v doménách

SPF záznamy v doménách (z anglické zkratky Sender Policy Framework) slouží k definování odchozích mailserverů, které jsou oprávněny pro vaši doménu odesílat poštu. Mailserver příjemce si toto může jednoduše ověřit a pokud odesílající mailserver, který se mu poštu snaží doručit, není v doméně definován, převzetí pošty odmítne. Jedná se tedy o poměrně spolehlivou metodu odbourání odesílání spamu pomocí zneužitých mailserverů (které logicky nebudou definovány ve vaší doméně, proto odeslání přes cizí mailserver neprojde).

Nastavením a existencí SPF záznamů si lépe zabezpečujete odchozí poštu odesílanou ze všech schránek vaší domény a stáváte se tak pro příjemce pošty transparentnějším subjektem, protože máte tuto SPF politiku (autorizovaných mailserverů, přes které můžete odesílat) jasně definovanou.

Kontrola SPF záznamů na straně příjimacích mailserverů se více a více rozmáhá a doména, která SPF záznam nemá nastaven, se pomalu a jistě stává problematickou.

Rozhodli jsme se proto, že vám tento proces usnadníme, a SPF záznamy jsme ke včerejšímu dni plošně vložili do všech u nás hostovaných domén, kde doposud nebyly nastaveny. Vložený záznam koresponduje se všemi našimi servery, které mohou vaši poštu odesílat. Jedná se o SMTP server pro standardní odesílání pošty, Webmail, servery odesílající poštu z vašich webů a dalších systémů u nás na hostingu (např. VPS atd.).

Pokud využíváte jakékoliv další systémy na rozesílání pošty mimo náš Dexus hosting, popř. byste se setkali s návratovou hláškou zmiňující klíčové slovo SPF popř. Sender Policy Framework, postupujte prosím následovně:

  • Ve vašich systémech používaných mimo Dexus hosting vyhledejte nastavení SMTP odchozí pošty a přenastavte SMTP server dle návodu v sekci Podpora našeho webu.
  • Pokud SMTP server přenastavit nemůžete, kontaktujte nás prosím s doplněním SPF záznamu ve vaší doméně o IP adresu (název) SMTP serveru, který používáte a přejete si jej do autorizovaných mailserverů pro vaši doménu přidat.

Při jakékoliv komplikaci s doručováním vaší odchozí pošty nás neváhejte kontaktovat.